Успешен старт на ПП „УТРИННА ПРИКАЗКА” на 15 октомври 2019

Успешен старт на ПП „УТРИННА ПРИКАЗКА” на 15 октомври 2019

Успешен старт на ПП „УТРИННА ПРИКАЗКА” на 15 октомври 2019

Участието на ДГ „Слънце” -Карлово в Педагогическа практика „УТРИННА ПРИКАЗКА”- Адаптационен психолого-педагогически и методически практико-приложен модел за съвместна работа на учителите и представителите на семейната общност в периода на постъпване в детската градина започна с избора ни от МОН чрез РУО Пловдив -  една от трите детски градини от област Пловдив.

Проведено ни беше обучение по тази практика на което ни бе разяснено последователността на представяне на педагогическата практика от проф. Тасевска  и доц. Бузов в присъствието на експерта по ПуО в МОН  Ваня Трайкова и на старши експерта ПуО в РУО  Добринка Минева.

Педагогическа практика  „Утринна приказка”

От древността е известно, че социалното развитие в периода на предучилищна възраст се основава на използването на приказния епос. Предполага се, че представителите на семейната общност са разказвали приказки на своите деца като достъпна образователна интервенция, опосредстваща прехода от света на всекидневието към сложността на живота. Именно този факт обяснява необходимостта за пренасянето на тази традиция в съвременната образователна среда на детската градина.

Четенето на приказки в конкретния случай се разглежда като важно дидактическо средство за адаптация на детската личност, както в когнитивен и социален, така и в емоционален аспект. Четенето на приказки превръща ежедневните взаимодействия на децата във възможност да научават и разбират многоплановостта на човешките взаимоотношения, във възможност за преодоляване на първичните страхове и несигурност, като в конкретния случай тя трябва да е в рамките на не повече от 5 до 7 минути. Осигуряването на всекидневен досег с приключенията на приказните герои в образователната среда на детската градина стимулира механизмите на психическа себеидентификация на детето, защото приказката ангажира емоционално детето и стимулира неговите когнитивни процеси – мислене и въображение. Така то опознава социалните аспекти на човешката култура в тяхната многоизмерност. От друга страна педагогическата практика „Утринна приказка“ отразява възможността да бъде подобрена в педагого-методически аспект структурата на педагогическото взаимодействие (ситуацията) и да бъде използвана за по-активно включване на всяко дете. Педагогическата практика „Утринната приказка“ дава възможност за индивидуализация на възпитателно-образователния процес, за съчетаване на познание с практически знания, за постигане на по-голяма активност от децата, стимулиране на умения за общуване, формиране на социални умения и компетентности. Педагогическата практика „Утринна приказка“ в занималнята е интерактивна дейност, в която може да вземе участие всеки представител на семейната общност. Нещо повече, „Утринната приказка“ при доказана ефективност може да премине на едно следващо ниво на развитие, което е разпознато не само в българската образователна практика като „Утринна среща“.

 Педагогическата колегия с ентусиазъм прие идеята за участието на ДГ „Слънце” - Карлово в адаптационения модел „Утринна приказка.”

Преминахме към съгласуване на проекта на Обществен съвет на детската градина.

Проведена бе и родителска среща, на която родителите се отзоваха и подписаха споразумение за сътрудничество.

Сега бе важно да подготвим  средата за малчуганите  и техните родители, да бъде тя  още по-приятна  и привлекателна и...

Ето 15.10.2019г. Детска градина „Слънце” - Карлово стартира с много вълнение от страна на деца, родители и учители този адаптационен модел!

На добър час !

 

 

 


Споделете

~ ~ ~ ~